Linzer
Ezt az oldalt már nem fogom tovább tölteni, új receptekért, videókért kövessetek minket a Facebook tiniszakácskönyv oldalon
(5) Tiniszakácskönyv | Facebook
és csatlakozzatok a Kezdők a konyhában Facabook csoportunkhoz is itt: (5) Kezdők a konyhában | Facebook
Várunk benneteket!
A szabályok :
- a tészta arányai a következők 1 rész cukor, 2 rész zsiradék (azaz vaj vagy margain) 3 rész liszt, kell majd még hozzá egy kis vaníliás cukor, kettő tojás sárgája és egy citrom héja (bár ez utóbbi el is maradhat)
- HIDEG zsiradékkal készül, NEM szabad túl gyúrni, mert a kezed melegétől felolvad majd a zsiradék és nem lesz megfelelő állagú a tészta. Tehát hideg zsiradékkal, gyors és határozott mozdulatokkal fogjuk összegyúrni a tésztát, hogy a kezünk melegétől ne olvadjon meg túlságosan a margarin.
- EZ EGY HIDEG tészta! Melegen nagyon könnyen szakad, ezért fontos hogy amíg nem foglalkozunk vele, pihenjen a hűtőben.
Akkor lássunk hozzá!!!
Amire szükséged lesz:
- Egy tál amiben összegyúrod a tésztát,
- nyújtódeszka és nyújtófa (ha egyik sincs, akkor végső esetben kézzel is bele tudod nyomkodni a tortaformába a tésztát, vagy a konyhapulton egy sima üveggel is ki tudod nyújtani, csak legyen tiszta mind a kettő),
- kell még egy pogácsa és egy linzer szaggató (ez egy olyan pogácsa szaggató aminek a közepében vagy egy kisebb szaggató, ezzel lehet olyan linzer csinálni aminek az alja teli, a teteje meg lyukas így látszik a lekvár.), de ha ilyened nincs, akkor marad a pogácsa szaggató, max. kivágod a tetejét késsel, de az se gond, ha alul-felül teli linzer van, úgy is finom. Ha se ez se az nincs, akkor egy "feles" pohárral is ki tudod szaggatni
- kell egy sajt reszelő a citrom héjának, ha nem zacskós citromhéjat használsz
- kell egy étel csipesz amivel a forró linzereket kiszeded majd a tepsiből
- kell egy tálca a linzereknek
- kell még egy teáskanál a lekvárnak
- folpack vagy egy zacskó a tészta hűtéséhez, ha ez nincs egy konyharuha amivel a tésztát letakarod
- sütőpapír a tepsibe
- és természetesen egy tepsi
Hozzávalók:
160 g porcukor (ez ajánlott, ha minden kötél szakad és nincs otthon, akkor lehet kristálycukor is)
320 g margarin vagy vaj – ez SEMMIKÉPPEN nem lehet meleg, vagy felolvasztott, a legjobb ha fél órával a sütés előtt kiveszed a hűtőből és akkor nem lesz tök hideg, de túl lágy sem. Viszont ha nem jut eszedbe kivenni, akkor sincs gáz, a titok az ilyenkor, hogy minél apróbb darabokban kell a tésztához keverni.
480 g liszt
2 tojás sárgája
10 g vaníliás cukor
egy citrom reszelt héja, vagy ha zacskósat használsz, akkor 10 g kell belőle (de ezt el is hagyhatod)
lekvár a tölteléknek
És akkor vágjunk bele:
A lisztet, a cukrot, a vaníliás cukrot és a citrom héját keverd össze. (A citromot alaposan mosd és töröld is meg!!) Darabold bele a hideg margarint minél kisebb darabokban, jöhet bele a tojás sárgája és most ezt az egészet gyorsan, határozott mozdulatokkal gyúrjuk össze egyneművé. Mehet a tészta a hűtőbe minimum fél órára, de ha több lesz az se baj csak ne száradjon ki, ezért jó ha folpackba tekered be, de mindenképpen takard le, akár egy konyharuhával.
Ha letelt a fél óra, kapcsold be a sütőt 160 C-ra, vagy gázsütőnél 3-es fokozatra.
Vedd ki a tésztát a hűtőből és nyújtsd ki 0,5 cm vastagságúra, ha nagyon ragacsosnak érzed a tésztát, azaz ragad a nyújtófára és a deszkára is, lisztezd be mindkettőt de csak egy nagyon kicsit!!!
Jöhet a kiszúrkálás a pogácsa/linzer szaggatóval. A leeső/maradék tésztát gyúrd össze és tedd vissza a hűtőbe LETAKARVA vagy becsomagolva!!!! Majd ha ez az adag megsül, utána foglalkozz vele, utána nyújtsd ki és szaggasd ki ugyanígy.
És mehet a sütőbe 20 percre. Mivel minden sütő másként süt 15 perc után azért figyeld a tésztát nehogy megégjen. Mikor lesz jó? Akkor amikor már kopog a teteje, azaz szilárdra sült. Ez nem jelenti azt, hogy el is színeződött!!! Nem kell, hogy megpiruljon, ami fontos az az, hogy ha a villával megkopogtatod, akkor legyen szilárd.
Na, ha elkészült a süti, akkor vedd ki a tepsit. Most azonnal jöhet rá a lekvár egy-egy kanállal és máris mehet rá a teteje. VIGYÁZZ FORRÓ!!!!!! A LÉNYEG, hogy minél melegebb legyen a linzer amikor összetapasztod a lekvárra, mert ha együtt hűlnek ki, nem fog szétesni, a lekvár egybe fogja tartani.
Na, ha ezzel megvagy, várd meg amíg kihűl és utána szórd meg porcukorral, így elkerülheted, hogy a forró linzerre ráolvadjon a cukor és egyszerűen eltűnjön róla.
Jó étvágyat!
Ha tetszett oszd meg kérlek!