Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


hagymaleves

2011.12.29

 Hagyma leves


Egy étteremben jártam a napokban és egy igazán fincsi hagyma levest ettem. Nem kell megijedni, nem lesz tőle büdös hagyma szagú az ember és a hagymának sem olyan intenzív az íze, mint nyersen. Nekem pirítósra olvasztott sajtot tálaltak hozzá, én elintéztem vajas pirítóssal. A neten egyébként több receptjét is megtalálod, lehet egy csomóképpen variálni, most az általam kipróbáltat írom le.

 Hozzávalók:

4 fej vöröshagyma

2-3 húsleves kocka

2 púpozott evőkanál liszt

5 dkg margarin

1,5 liter víz

2 dl főzőtejszín esetleg ( ha sűrűbb levesre vágysz 2 db tejföl a tejszín helyett)

1 mokkáskanálnyi őrölt feketebors

1 nagyobb lábas, kés a pucoláshoz, evőkanál, fakanál, vágódeszka

 Elkészítése :

Pucold meg a hagymát, azaz szedd le róla a vörös héját. Vágd félbe, majd a vágódeszkán vágd vékony csíkokra. Ehhez nem kell mást tenned, mint a félbevágott hagymát hosszában felszeleteled.

 Ha ez megvan mehet a lábasba a margarinnal együtt és tedd a tűzre, közepes lángra. A margarinon párold üvegesre a hagymát. OK, de milyen a hagyma ha üveges? Hogy is írható ez le….először is elveszti a nyers ropogósságát és az eredeti opálossága még átlátszóbbá válik. Az se baj, ha némelyiknek a széle egy kicsit barnára sül, de VIGYÁZZ, hogy ne égjen meg. FIGYELEM !!!! A hagymát nem hagyjuk egyedül a tűzön, mert nagyon hamar leéghet, folyamatosan kevergetni kell!!!!!

 Ha mindezen végig verekedted magad, szórj rá két púpozott   evőkanálnyi lisztet, jó alaposan keverd össze és továbbra is folyamatosan kevergesd mondjuk 1 percig. Tulajdonképpen addig kellene kevergetni, amíg a liszt a hagymán aranybarna színt kap, nekem általában bejön a 1 perc.

 Ezután öntsd fel a 1,5 liter vízzel, jó alaposan keverd össze, DE figyelj arra is, hogy a lábas aljáról is keverd fel a leragadt lisztet. Ha ez megvan, morzsolj bele  először 2 kocka csirke, vagy marha-húsleves kockát és szórd bele a feketebors felét, alaposan keverd össze ÉS ha összemelegedett ( nem a hideg vizet kóstoljuk meg), ha már forrni kezdett KÓSTOLD MEG !!!!!!! Ha fincsi, ennyi fűszerezés elég lesz, de nekem általában kell még bele a harmadik leveskocka és a bors másik fele is, de ez már igazán ízlés kérdése, ezért írom, hogy KÓSTOLJ!!:-)))) A másik fontos dolog a leveskockák morzsolása…Miért? Mert így elkerülheted, hogy a kockák egy része a kész leves aljára ragadjon és egyben maradjon.

 Már majdnem készen vagyunk, most már csak kb 20-25 perc lassú forrás kell, ez alatt puhára fő a hagyma. MI AZ A lassú forrás??? Lássuk csak…. Ha azt látod, hogy óriási buborékok pattognak a víz felszínén és zavaros az egész… na az nem a lassú forrás, vedd lejjebb a tüzetJ)

Ha viszont egy-egy nagyobb buborék buggyan fel, láthatóan él a leves, de nem habzik…az lesz a jó, a lassú forrás.

 20-25 perc után jön az újabb kóstolás…most a hagymák állagát vizsgáljuk…ha már nem roppan a fogunk a között, hanem puha, akkor már majdnem kész a leves…Most jöhet bele a 2 dl tejszín vagy a tejföl, amivel még többszöri kevergetés mellett 3-4 percig összeforraljuk és tulajdonképpen készen vagyunkJ))))))))) Figyelem !!! – a összeforralást onnan számítjuk, amikor megjelennek ismét a buborékok!!!! A tejszín ugyanis le fogja hűteni, tehát meg kell várni amíg ismét forrni kezd.

 Ha valaki sűrűbb levesre vágyik, jobban szereti ha inkább megáll benne a kanál ( én is ilyen vagyok) és úgy érzi, hogy a levese további sűrítésre szorul, a következőt teheti:

Ennyi leveshez 2 dl tejfölbe keverjen el 1 púpozott evőkanál lisztet jó alaposan, lehetőleg csomómentesen. Ha ez megvan, merjen a levesből a tejfölbe 2-3 merőkanálnyi forró levest és azt is jó alaposan keverje el, majd az egészet öntse vissza a levesbe. Így, azaz  tejföllel még 2 percig forralja össze és a levese még sűrűbb lesz.

 Jöhet a pirítós és a tálalás akár cipóban, vagy zsemlében, tányérban vagy széles szájú bögrében

 Ui.: Esetleg ha az a baleset érne valakit, hogy a liszt, mint apró nokedli a leves tetején összecsomósodott, annyit tehet, hogy egy kanállal ( a legjobb a lyukacsos haboló kanál), vagy szűrővel egyszerűen kihalássza belőle …persze a hozzáértők mindezt meg szokták előzni azzal, hogy a tejfölös lisztet eleve szűrőn keresztül passzírozzák bele a levesbe, de megmondom őszintén, ez nekem még egyszer se jött be, de nyilván én vagyok az ügyetlen:-)

Jó étvágyat 

Ha tetszett kérlek like-old és oszd meg a barátaiddal.

 

Hozzászólások

Hozzászólás megtekintése

Hozzászólások megtekintése

Nincs új bejegyzés.
 

 

Profilkép



Utolsó kép


Facebook



Statisztika

Online: 1
Összes: 322135
Hónap: 1757
Nap: 50