Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


Ági néni mézeskalácsa

2012.12.22

 Szükséged lesz hozzá:

Egy tálra, amiben összegyúrod a hozzávalókat, egy lábasra, amiben a mézet készíted el, egy fakanálra a keveréshez, egy nylon zacskóra a tészta pihentetéséhez, egy nyújtó deszkára és nyújtófára ( bár a deszkát helyettesítheted a konyhapulttal, vagy az asztal lapjával is, a nyújtófát pedig egy tisztára mosott üveggel), mézeskalács szaggató formákra ( nyugi, ez sem létszükséglet, kivághatod késsel is a formákat, vagy szaggathatod egy pohárral is a mézeskalácsokat), egy kenő tollra, vagy ecsetre é és két bögrére a tojás szétválasztásához.

 

Hozzávalók:

1 kg liszt – 80 dkg a tésztához, 20 dkg a nyújtáshoz, díszítéshez

½ kg méz – ami így nagyon soknak tűnik, de valóban isteni lesz tőle, DE már csináltam 7 evőkanálnyi mézzel is, mert csak annyi volt otthon

20 dkg margarin

3 tojássárgája+ 1 egész tojás + egy másik a kenéshez, de ez nyilván nem olyan fontos, ha nincs, attól még a tésztát meg tudod csinálni, legfeljebb nem tojással kened meg, hanem mondjuk tejjel

15 dkg cukor

2-2 -2 teáskanálnyi  őrölt fahéj, szegfűszeg és mézeskalács fűszerkeverék – bár ha ez utóbbi nincs otthon, az is tökélete, ha 3-3- teáskanálnyira emeled a szegfűszeget és a fahéjat

2 teáskanálnyi szódabikarbóna

A díszítő mázhoz:

1 tojás fehérje, 10 dkg porcukor és 3 dkg rizsliszt

Elkészítése:

A mézet a lábasban meglangyosítod, beleteszed a cukrot és a margarint, valamint a fűszereket és addig kevergeted a tűzön – KÖZEPESNÉL EGY KICSIVEL ALACSONYABB FOKOZATON !!! – amíg szépen összeolvad és egységes masszát ad.  A liszthez keverjük a szódabikarbónát, majd beleöntjük a mézet, jöhet az összes tojás ééééés keverjük össze, majd jó alaposan gyúrjuk át. Ez után nincs más dolgunk, mint beletesszük a nylon zacskóba és minimum 4 órát pihentetjük hideg helyen, de az is tökéletes, ha egész éjszakára hűtőbe tesszük és csak másnap sütjük ki.

Hogyan választjuk el a tojás sárgáját a fehérjétől? Végy két bögrét. Az egyik pereméhez üsd hozzá óvatosan a tojás oldalát - nagyjából a közepénél - úgy, hogy egy kicsit berepedjen. Ha ez megvan, a két hüvelykujjadat préseld bele a repedésbe (LASSAN!!) és óvatosan válaszd szét a tojás héjját ÚGY, hogy az egyiketalul legyen az ujjaid között, a másikat pedig mint egy kupakot vedd le róla. FIGYELEM!!! Ezt a műveletet a bögre fölött végezd, mert ahogy leveszed a"kupakot" máris kifolyik a tojás fehérje és ha szerencséd van éppen az alatta lévő bögrébe. Nagy a valószínűsége annak, hogy az ujjaid között lévő tojáshéjjban a sárgája mellett maradt még némi fehérje is , így azt is szét kell választani. A most már üres tojáshéjjba próbáld meg átönteni a sárgáját úgy, hogy a két héjjat a széleinél összeilleszted és óvatosan átöntöd a sárgáját, míg a fehérje a két szélén belefolyik a bögrébe. Már írtam egy másik receptben, hogy én meg szoktam mosni a tojást mielőtt feltöröm, nos, ez ennél a műveletnél különösen célaszerű, mert a fehérjével együtt az összes trutyi is belekerül a bögrébe a tojás héljjáról.NA, ha ez megvan, a másik bögrébe mehet bele a sárgája és már kész is van:-))))

Tehát ha pihent a tészta, három kisebb cipóra osztjuk. A meleg kezeddel jó alaposan gyúrd át, vegye át a kezed hőmérsékletét, legyen könnyen formázható, majd  lisztezett felületen 4-5 mm vastagságúra nyújtsd ki. Jöhet a formázás, majd – ha szánsz rá egy egész tojást azt felvered és azzal, ha nem, a megmaradt tojásfehérjével – átkenjük,hogy szép fényes legyen és mehetnek a tepsibe. A tepsit vagy kikened némi margarinnal, vagy sütőpapírral kibéleled.

Közepesen  előmelegített sütőben – ez  175-180C, vagy 3-as fokozat – nagyjából 10 perc alatt aranysárgára sül. Folyamatosan figyeld, mert ha vékonyabbra nyújtottad, az hamarabb ki fog sülni. Látni fogod, hogy a szódabikarbónától megdagad, ezért már az elhelyezésükkor figyelj arra, hogy legyen közöttük min. 1 centi, hogy ne süljenek össze.

FIGYELEM!!!! Nem kell, hogy keményre süljön, a mézeskalács keménységet akkor fogja elérni, ha kihűlt!!! Ha keményre sütöd, már csak dobálózni tudsz vele a végén, mert olyan kemény lesz hidegen mint a kő  és bármennyire szeretném azt írni, hogy a fém dobozban almaszeletek között tárolás ezt a problémát megoldja, sajnos nem fogja. Tehát ha már látod, hogy szépen megdagadt, és a színe is kezd sötétülni, még egy-két perc és jöhet az ujjpróbaJ)) Húzd ki a sütőt és óvatosan nyomd meg az egyiknek a tetejét. Érezni fogod, hogy puha, de már nem folyik. Nos, körülbelül most lesz jó. Óvatosan – egy szélesebb késsel – nyúlj alájuk és szedd ki őket egymás mellé, hogy kihűlhessenek. Most jöhet a díszítés.

Ha bizonytalan, félsz, hogy túlsütöd, vagy attól, hogy nyers marad, nyugodtan kísérletezhetsz. Melegítsd elő a sütőt, de csak 3-4 kalácsot tegyél be sülni, mérd az időt, figyeld, hogy mi történik, szedd ki őket, hagyd, hogy kihűljenek és kóstold meg. Ha kihűlt és nagyon kemény, akkor nem kell eddig sütni, rövidebb idő alatt lesz kész a többi. DE VIGYÁZZ!!!! Amíg kísérletezel, a többit vagy még ne nyújtsd ki ( ez lenne egyébként a legjobb), vagy ha már megtetted, takard le és tedd vissza a hűtőbe. Ami FONTOS ne hagyd kiszáradni a többi tésztát, mert utána azt már helyre hozni nagyon nehéz, ha nem lehetetlen

 A díszítő mázhoz a hozzávalókat alaposan keverd össze. Akkor jó, ha már nem cseppen le a kanálról, de amíg ezt az állapotot el nem éred, addig sajnos növelni kell a száraz hozzávalók mennyiségét, azok közül is a rizslisztét. Ha megfelelő sűrűségű a massza, szedd bele - akár abba a nylon zacskóba amiben a tészta hűlt - egy zacskóba, préseld bele az egyik sarkába, amiből egy icipicit vágj le, hogy azon keresztül ki tudd nyomni a masszát a mézeskalácsokra. Jöhet a fantázia:-))))

Jó étvágyat! Boldog Karácsonyt!!!

 

 

 

 

 

 

 

Hozzászólások

Hozzászólás megtekintése

Hozzászólások megtekintése

Nincs új bejegyzés.
 

 

Profilkép



Utolsó kép


Facebook



Statisztika

Online: 2
Összes: 321030
Hónap: 1779
Nap: 112