Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


Fasírt

2013.03.02

 FASÍRT

 

Lássuk mire lesz hozzá szükséged :

Kell egy tál, amiben majd összekevered/ összegyúrod a hozzávalókat, egy másik tál, vagy mélytányér- amiben a zsemléket áztatjuk, kell két villa ( vagy egy villa + egy kiszedő labát ez a fasírtok megfordításához kell majd), egy éles kés és vágódeszka, egy peremes serpenyő amiben majd kisütőd a fasírtokat, a hozzávaló fedővel és ha szeretnéd zsemlemorzsában megforgatni a húsgombócokat, szükséged lesz egy peremes tálcára ahol mindezt megteheted. Kell még egy nagyobb tányér, vagy tál, ahová majd kiszedheted a kész húsokat, jól jöhet egy kisebb lábas, amiben a hagymákat fogod megfonnyasztani, ha nem tudod kipréselni vagy lereszelni őket. Ha van fokhagyma nyomód és sajtreszelőd, ezek nagyon jó szolgálatot tehetnek a hagymáknál.

Hozzávalók 4 főnek :

-          ½ kg disznó hús – tulajdonképpen bármelyik része megfelelő, de én maradok a lapocka, vagy a combnál, természetesen ledarálva. Vannak akik fele-fele arányban disznó és marhahússal, vagy csak marhahússal készítik, kísérletezhetsz, bármelyikkel nagyon finom lesz.

-          1-2 zsemle – aki húsosabban szereti ( gondolom a legtöbben így vannak ezzel annak 1 zsemle, aki szeretné egy kicsit szaporítani, azaz azt akarja, több fasírtja legyen ugyanannyi húsból, annak két zsemle) – persze húsimádók a zsemlét elhagyják és csak a húsból készítene fasírtot éééés ha tulajdonképpen meggondoljuk a hamburger hús éppen így, azaz zsemle nélkül, kizárólag marhahúsból készül J))))))))

-          1 közepes fej vöröshagyma

-          2 gerezd fokhagyma

-          só, őrölt feketebors, piros paprika – vagy ha van otthon magyaros fűszerkeverék, azzal nem foghatsz mellé

-          1 db tojás

-          2 dl tej, vagy víz

-          10 dkg prézli amiben megforgatjuk a húst – ez szintén elhagyható, nem feltétlenül szükséges a húsgombócokat prézliben megforgatni, lehet „csak úgy” is megsütni.

-          3 dl étolaj

 

elkészítése :

Mielőtt bárminek nekiállunk, szaggassuk apróbb darabokra a zsemléket és áztassuk őket a tejbe (vagy vízbe ha nincs otthon tej ), hogy jól megszívják magukat. Közben pucoljuk meg a fokhagymát és a hagymaprésen jó alaposan passzírozzuk át, egyenesen abba a tálba, ahová a hús kerül. Ha nincs fokhagyma présed, az se gond, jöhet az éles kés és a vágódeszka, ahol a fokhagyma gerezdeket a kés hegyével pici-apró mozdulatokkal kapargassuk egyre kisebbre amíg el nem fogynak. Ha ez nem megy, vágd egyszerűen apró kockákra a gerezdeket.

 Egy kis kitérő :

Valamit szeretnék itt megjegyezni. Nem szeretem ha a kész fasírtban nyersen ropog a hagyma a fogam alatt. Szeretem az ízét, de azt nem, amikor ki tudom válogatni a húsból a hagyma darabokat. Ezért szoktam a fokhagymát kipréselni, a vöröshagymát pedig kislyukú sajtreszelőn átreszelni, így pépesek lesznek, jól elkeverhetőek a húsban. DE HA nincs fokhagyma présed és sajtreszelőd, az se nagy tragédia, ez esetben arra kell törekedned, hogy a lehető legapróbbra kockázd fel a hagymákat és fonnyasztással puhítsd meg mielőtt a húshoz kevered. Hogyan ? Egyszerűen egy kisebb lábasba teszem, öntök alá 0,5 dl olajat -  ugyanennyi vizet és fedő alatt 10 perc alatt, SOKSZOR KEVERGETVE  puhára, üvegesre párolom és ez után megy a húsba. Persze ha valakit mindez nem zavar, egyáltalán nem szükséges ez a macera, elegendő, ha alaposan apróra kockázod a hagymákat és úgy mennek a húsba.

 Vissza a fasírthoz :

Tehát ideális esetben a fokhagymát kipasszírozom és megy a tálba amiben a húst fogom összekeverni. Jöhet a vöröshagyma, amit megpucolunk és a sajtreszelővel belereszeljük a tálba a fokhagyma után. Ne legyenek illúzióid!!! Ki fog folyni a szemed, de gyorson túl leszel rajta. Ha nincs reszelőd, jöhet az apróra kockázás, kislábas és párolás, VAGY egyszerűen mehet a tálba.

 Jöhet a tálba a darált hús, a tojás ( Ne felejtsd el, hogy a tojást ne azonnal a húsba üsd bele, nehogy romlott legyen, mert akkor a húst is kidobhatod.), 1 teáskanálnyi só, 1 mokkáskanálnyi feketebors és pirospaprika / fűszerkeveréke használt abból két teáskanálnyit. Lássuk mi a helyzet a zsemlékkel? Valószínűleg teljesen szétáztak már, így most nincs más teendőd, mint belemarkolsz és egyszerűen az ökölbe szorított ujjaiddal kipréseled belőle a tejet, majd mehet a húsba. Jöhet az újabb belemarkolás, prés, hús, stb.

 Éééés most következik a hús összedolgozása. A legegyszerűbb és praktikusabb, ha egyszerűen TISZTA KÉZZEL, kb 5 perc alatt jó alaposan összemarkolászod, összegyúrod az egészet, hogy egységes masszát kapj. Figyelj oda arra, hogy a zsemlék is egyenletesen legyenek elosztva a húsban és hogy a tál aljáról a hagyma is alaposan bele legyen keverve.

 A serpenyőben tedd fel az olajat melegedni 5-ös fokozaton és néhány perc múlva végezd el rajta a forrósági próbát egy csipetnyi hússal. Ha sisteregni kezd, feltehetően megfelelő már a hőmérséklet, ha csak „ül” az olaj alján, még hideg az olaj.

 Ezzel párhuzamosan  készíts a húsból kicsivel nagyobb golyókat, mint egy pingpong labda és forgasd bele őket a prézlibe, bár – mint ezt már írtam, ez el is hagyhatod. Ha ezzel megvagy végy egy labdát a tenyeredbe és a másikkal óvatosan nyomd szét, kb 0,5 cm-s vastagságúra, az csinálj belőle egy mini frizbit. Nem kell megijedned, mire készre sül a fasírt, összefog sülni „fasírt alakúra.

 Tehát ha megfelelően forró az olaj, mehet bele 4-5 db fasírt – attól függően, hogy mennyi fér bele a serpenyőbe. Ha benne vannak a hússzeletek a serpenyőben, a villával, mozdítsd / told őket egy kicsivel arrébb, hogy ne ragadjanak a serpenyő aljára. Mehet rá a fedő és várjunk 4-5 percet, majd nézzük meg óvatosan, hogy milyen az alja. Ha már kellemesen barnul, jöhet az óvatos megfordítás, az arrébb mozdítás, a fedő és újabb 4-5 perc. Én óvatosan meg szoktam lapítani a húsokat egy villával, hogy a belsejéből a húslevet kinyomjam. NEM BAJ ha felreped egy kicsit, mert tovább sütésnél, ez nem fog látszatni. A magam részéről vissza szoktam fordítani a húsokat, sütöm még 3 percig, megnyomkodom óvatosan, majd ismét megfordítom, újabb 3 perc után – és ha már szép sötétbarna- kész van a fasírtunk. Tehát összesen 2x 4-5 perc, majd újabb fordításokkal 2x3 perc és kész.

Nem kell megijedned, ha azt érzed, hogy a fasírt leragadt, nyugodtan told arrébb őket a kiszedő lapáttal, nem lesz semmi bajuk, csak nehezebb lesz kitakarítani a serpenyőt. Ha véletlenül így jártál, a főzés végén, miután kiöntötted az olajat a serpenyőből, tégy bele 2 dl vizet, önts bele egy kis mosogatószert, vagy szódabikarbónát, forrald fel jó alaposan és hagyd, hogy kihűljön a serpenyőben…most már könnyedén el tudod mosogatni.

 

Jó étvágyat!

Ha tetszett kérlek like-old

 

 
 

 

Profilkép



Utolsó kép


Facebook



Statisztika

Online: 1
Összes: 322214
Hónap: 1743
Nap: 61